Wspinaczka to nie tylko pasja, ale także odpowiedzialność. Regularne przeglądy sprzętu mają wpływ na bezpieczeństwo nie tylko samych wspinaczy – również osób znajdujących się w ich pobliżu. Z kolei alpinistyczny sprzęt wykorzystywany w pracach na wysokości (a także drabiny), używany jest zazwyczaj znacznie bardziej intensywnie, ale też nie raz w agresywnym środowisku. Z tego względu rzetelne przeglądy, zarówno codzienne jak i okresowe, są kluczowe dla bezpieczeństwa osób pracujących na wysokości. Regularne kontrole umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych usterek oraz pomagają w wydłużeniu żywotności sprzętu, dzięki odpowiedniej konserwacji. W artykule zaakcentowano znaczenie przeglądów w kontekście bezpieczeństwa oraz omówione zostały różne rodzaje kontroli i częstotliwość ich przeprowadzania.
Szkoła wspinania – dobór i kontrola sprzętu wspinaczkowego
Wybierając konkretne rodzaje wyposażenia, warto zwrócić uwagę na jakość i funkcjonalność danego modelu, a nie samą tylko renomę producenta. Dodatkowo to, co sprawdzi się dobrze we wspinaczce na wędkę czy z dolną asekuracją, często do wspinania wielowyciągowego będzie nadawało się średnio bądź w ogóle. Inne liny i przyrządy polecane są osobom początkującym czy przy różnicy wagi między partnerami wspinaczkowymi, a inne dla zaawansowanych użytkowników. Wbrew pozorom, bardzo mało osób, nawet spośród zaawansowanych wspinaczy wie co uszkadza ich sprzęt, nie mówiąc już o stopniu zużycia kwalifikującym daną sztukę do wycofania. Szkoła wspinania Polskiej Szkoły Alpinizmu, wyposaża w podstawowe wiadomości na ten temat na każdym kursie, pomagając również w dokonaniu właściwego wyboru sprzętu – oferując konsultacje oraz hurtowe ceny zakupu. W razie potrzeby pomagamy w ocenie jakie uszkodzenie, wiek czy stopień eksploatacji kwalifikuje konkretny produkt do wycofania, zarówno w kontekście prywatnego sprzętu, jak i wyposażenia sztucznych ścian wspinaczkowych oraz parków linowych.
Kontrola sprzętu do pracy na wysokości
Nie da się wykonywać bezpiecznie i efektywnie prac na wysokości, bez odpowiedniego sprzętu. Oprócz wielu istotnych elementów, które muszą być regularnie kontrolowane, jak szelki bezpieczeństwa, kaski, łączniki i linki bezpieczeństwa, przeglądom podlegają również drabiny. Każdy środek ochrony indywidualnej służący do ochrony przed upadkiem z wysokości podlega obowiązkowej, okresowej i rejestrowanej kontroli – nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. O ile użytkownik ma obowiązek sprawdzić sprzęt przed każdym użyciem i oczywiście musi wiedzieć jak to zrobić, czego nauczy się na porządnym szkoleniu wysokościowym, o tyle kontrole okresowe, przeprowadza osoba kompetentna – posiadająca wiedzę, umiejętności oraz narzędzia, niezbędne do oceny stopnia uszkodzenia czy zużycia danego środka. Nie bez znaczenia jest możliwość identyfikacji sprzętu i jego wieku – wielu kupuje niecertyfikowany sprzęt w sklepach budowlanych oraz chińskie podróbki na popularnych platformach zakupowych, nie mając świadomości jak bardzo jest to niebezpieczne.
Okresowe kontrole wykonywane przez odpowiednio wyszkolone i doświadczone osoby, pozwalają na redukcję negatywnych skutków takiego nieodpowiedzialnego, często nieświadomego zachowania. Co do wieku sprzętu, ten wykonany z tworzyw sztucznych, w miarę upływu lat traci swoje właściwości i musi być przeznaczony do kasacji, nawet jeżeli nie był ani razu użyty. Po jakim czasie należy to zrobić? Takim jaki został zawarty w instrukcji obsługi danego produktu, dlatego instrukcje te należy nie tylko czytać, ale również przechowywać. Poza kontrolą codzienną i okresową, jest również incydentalna – w przypadku wystąpienia jakiegoś zdarzenia lub braku pewności co do odpowiedniego stanu jakiegoś środka, należy wyłączyć go tymczasowo z użytkowania i przekazać do kontroli osobie kompetentnej. Dla doświadczonych pracowników, którzy są obyci ze sprzętem oferujemy kursy na osobę kompetentną do przeglądu środków ochrony przed upadkiem z wysokości na dwóch poziomach zaawansowania – podstawowym oraz rozszerzonym.
Przeglądy drabin i ich znaczenie
Patrząc na to, jakich drabin niektórzy używają i jak niewielka jest ich świadomość dotycząca potencjalnych, ale bardzo prawdopodobnych skutków takie postępowania, obowiązkowa, okresowa kontrola drabin wykonywana przez osobę kompetentną jest całkowicie uzasadniona. Idąc dalej, brakuje odpowiednich szkoleń dotyczących oceny uszkodzeń i prawidłowej eksploatacji drabin. Znaczy się szkolenia są, na przykład te z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu, ale w dalszym ciągu wielu pracodawców nie rozumie potrzeby wysyłania pracowników na odpowiednie szkolenia i ich wpływ na zapewnienia bezpieczeństwa. Same przeglądy powinny być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta oraz w zależności od intensywności użytkowania, przy czym znowu – nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak wypadki pracowników, osób postronnych i uszkodzenia mienia. Poza szkoleniami z zakresu prac na wysokości, oferujemy okresowe przeglądy drabin przenośnych i stacjonarnych.