Szkolenia BHP a specjalistyczny kurs wysokościowy – dlaczego efektywne szkolenie do prac na wysokości musi zawierać i jedno i drugie

Strona główna 9 Blog 9 Szkolenia BHP a specjalistyczny kurs wysokościowy – dlaczego efektywne szkolenie do prac na wysokości musi zawierać i jedno i drugie

Szkolenia BHP oraz specjalistyczne kursy wysokościowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i rozwijaniu umiejętności osób pracujących na wysokości oraz w przestrzeniach zamkniętych. Przygotowują uczestników do pracy na wysokości, ucząc technik wykonywania prac nie tylko zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, ale również szybciej i wygodniej. W artykule omówione zostaną różnice między tymi szkoleniami, ich znaczenie dla bezpieczeństwa oraz korzyści płynące z udziału w obu rodzajach szkoleń, a najlepiej jednym zawierającym treści typowych szkoleń BHP i konkretnych, dostosowanych do wykonywanej pracy kursów wysokościowych zwanych często alpinistycznymi.

Uczestnictwo w specjalistycznych kursach przynosi wiele korzyści, takich jak rozwijanie umiejętności doboru odpowiednich środków ochrony indywidualnej, sprawdzania ich oraz odpowiedniej konserwacji, a także zwiększenie świadomości dotyczącej ryzyka, związanego z wykonywaniem pracy na poszczególnych rodzajach obiektów i określonym charakterze.

Szkolenia okresowe BHP

Podstawy szkoleń BHP obejmują kluczowe elementy niezbędne podczas różnego rodzaju prac. Ocena ryzyka identyfikuje zagrożenia i pozwala opracować odpowiednie środki ochrony. Użycie sprzętu ochrony indywidualnej (SOI) zapewnia eliminację lub odpowiednią redukcję negatywnych skutków związanych ze środowiskiem czy charakterem pracy. Znajomość procedur awaryjnych umożliwia szybkie działanie w sytuacjach nieplanowanych, których nie da się całkowicie uniknąć. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej będzie miała kluczowy wpływ na możliwość utrzymania przy życiu poszkodowanego na czas dojazdu karetki na miejsce wypadku. Nie bez znaczenia jest też znajomość skutków nieprzestrzegania zasad BHP oraz zakresu odpowiedzialności konkretnych stanowisk. Są jasno sprecyzowane wymagania w tej kwestii stawiane pracodawcom, błędnie przypisywane stereotypowo służbie BHP, której zadaniem jest głównie działalność profilaktyczna w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym oraz poprawa warunków BHP i jest głównie organem doradczym – odpowiedzialność za stan BHP w miejscu pracy spoczywa przede wszystkim na pracodawcy. Znowu inny zakres odpowiedzialności mają osoby kierujące pracownikami, o czym często nie wiedzą, zwłaszcza jeżeli mowa o pracach szczególnie niebezpiecznych. I na końcu jakie prawa, obowiązki i jakie sankcje za ich nieprzestrzeganie ma sam pracownik zatrudniony na stanowiskach robotniczych.

Rodzaje specjalistycznych kursów wysokościowych

Podstawowe, 8mio godzinne szkolenie z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości, zawiera wszystkie bazowe elementy związane z teorią i praktyką wykonywania czynności na wysokości, w tzw. dostępie budowlanym, czyli kiedy poruszamy się po różnych obiektach i podwyższeniach, jak dachy, wieże, kominy, drabiny, rusztowania czy zwyżki, ale w oparciu o ich konstrukcję – środki ochrony indywidualnej służą nam tu przede wszystkim do ograniczania poruszania, stabilizacji pozycji roboczej czy w ostateczności powstrzymywania spadania, nie zaś jak w dostępie linowym, do zjazdu czy wychodzenia po linie. W tym drugi przypadku, kursy trwają dłużej, ponieważ ilość zagrożeń i sposobów użycia sprzętu, w tym umiejętność udzielania pomocy poszkodowanemu na wysokości żeby przetransportować go w miejsce, w którym będzie możliwe podjęcie przed wyspecjalizowaną pomoc medyczną, jest znacznie większa toteż wymaga odpowiednio większej ilości godzin szkoleniowych, rozłożonych na 2-5 dni, a czasami nawet więcej.

Synergia szkoleń BHP i kursów wysokościowych

Połączenie zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy z punktami programu typowych kursów skupiających się na wykorzystaniu środków ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości wykorzystywanych w różnego rodzaju prac powyżej 1 metra na poziomem ziemi jest kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno w pracach na wysokości jak i w przestrzeniach zamkniętych. Praktyczne umiejętności obsługi sprzętu zdobyte podczas kursów wysokościowych czy alpinistycznych, wspierają ogólne zasady BHP i związane z konkretnymi rodzajami prac przepisy, co umożliwia lepsze zrozumienie ryzyka oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony. Wiedza z zakresu BHP czy to ogólna, czy tym bardziej specjalistyczna, dotycząca technik alpinistycznych, pozwala na bezpieczne wykonywanie prac na wysokości oraz tych w przestrzeniach zamkniętych, co minimalizuje ryzyko wypadków. Kompleksowe podejście do bezpieczeństwa, które obejmuje zagadnienia obu rodzajów szkoleń, pozwala nie tylko uniknąć wielu zagrożeń, ale też skutecznie reagować w sytuacjach awaryjnych. Warto wybrać więc taki kurs, w którym obie kwestie się przenikają i wzajemnie uzupełniają, dokładnie tak jak na każdym z naszych kursów dotyczącym prac na wysokości lub w przestrzeniach zamkniętych.

Poznaj nas lepiej

Kadra

Kadra

Referencje

Referencje

Materiały szkoleniowe

Materiały szkoleniowe

Statut

Statut