Wspinaczka wielowyciągowa, to fascynująca odmiana tej bardzo popularnej dyscypliny sportu. Umożliwia pokonywanie długich dróg, zazwyczaj o górskim charakterze, przy użyciu specyficznego rodzaju asekuracji. W odróżnieniu od innych form, takich jak wspinaczka sportowa czy buldering, koncentruje się na przemieszczaniu w ścianie, dzieląc długą drogę wspinaczkową na kilka odcinków, zwanych wyciągami.
Każdy z nich kończy się na stanowisku, gdzie wspinacze mogą odpocząć i przygotować się do kolejnego etapu. Spędzają w ten sposób w ścianie zazwyczaj minimum kilka godzin, zanim staną z powrotem na ziemi czy na ścieżce zejściowej. Ta forma aktywności oferuje wiele zalet. Jednak poza dłuższym czasem wspinaczki, pięknymi widokami i nieraz niezapomnianą przygodą, trzeba pamiętać że może wiązać się z licznymi zagrożeniami, które wynikają przede wszystkim ze zmiennych warunków atmosferycznych i trudności w przeprowadzeniu potencjalnej akcji ratunkowej. Innymi powodami niebezpiecznych sytuacji jest nieodpowiednie przygotowanie kondycyjne czy sprzętowe, co wynika często z wyboru nieodpowiedniego celu wspinaczki. Nie jest to więc aktywność odpowiednia dla początkujących wspinaczy, dlatego chcą się nią zająć warto przejść odpowiednią drogę szkoleniową, odhaczając kolejne kursy oferowane przez szkoły wspinaczkowe.
Rodzaje kursów wspinaczkowych
Wybierając kurs wspinaczkowy, warto zwrócić uwagę nie tyle na niską cenę i krótki czas trwania, ale odpowiedni program oraz adekwatną do jego realizacji ilość dni przewidzianych na zajęcia praktyczne, a w przypadku większości szkoleń również teoretyczne. Innym wyznacznikiem jest informacja o wymaganym poziomie zaawansowania do rozpoczęcia konkretnego kursu. Na przykład oferowane przez naszą szkołę wspinaczki pełne kursy skałkowe nie są odpowiednie dla osób rozpoczynających przygodę z tą niezwykłą dyscypliną sportu, ponieważ program jest bardzo rozbudowany, a czas na jego realizację (6 dni), zbyt krótki do odpowiedniego przyswojenia wszystkich zagadnień startując „od zera”. Co raz więcej szkół wspinaczkowych stawia jako warunek rozpoczęcia pełnego kursu skałkowego, uczestnictwo w zajęciach kursu na sztucznej ścianie lub kursu skałkowego po drogach ubezpieczonych, zwanego obecnie co raz częściej podstawowym kursem skałkowym. Kursy wspinaczki prowadzone na sztucznej ścianie, są idealną opcją dla osób stawiających pierwsze kroki. W wygodnych i bezpiecznej warunkach, niezależnie od pory roku można przećwiczyć wszystkie kluczowe umiejętności związane ze wspinaczką z górną i dolną asekuracją. Z kolei kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych, to logiczny następny krok na drodze zdobywania umiejętności niezbędnych do zajęcia się wspinaczką wielowyciągową. Nie zawiera jeszcze wszystkich aspektów związanych z asekuracją ze zmianą na prowadzeniu czy rozwiązywania wszystkich sytuacji awaryjnych, zwłaszcza że co raz częściej spotyka się z kursami tego typu trwającymi 3 czy nawet 2 dni, zamiast optymalnych 4ech. Po kursie na sztucznej ścianie można też rozpocząć od razu kurs skałkowy pełny, zawierający zagadnienia kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych z rozwinięciem o tzw. własną asekurację oraz właśnie wspinaczkę wielowyciągową. Po kursie skałkowym po drogach ubezpieczonych nie trzeba powtarzać podstaw realizowanych podczas pierwszych dni pełnego kursu skałkowego. Można zamiast tego ukończyć kurs wspinaczki wielowyciągowej oraz na własnej asekuracji, realizowany przez 4 dni jednym ciągiem albo w niektórych szkołach wspinaczki osobno. Jako alternatywę dla kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych, warto również rozważyć obozy wspinaczkowe i wspinaczkowo-jaskiniowe, na których jest czas żeby się więcej powspinać, nauczyć podstaw eksploracji jaskiń, a także skorzystać z innych atrakcji, jak mosty linowe czy różnego rodzaju warsztaty i prelekcje. Ostateczny wybór odpowiedniego kursu zależy od indywidualnych potrzeb uczestnika oraz jego poziomu zaawansowania.
Bezpieczeństwo podczas wspinaczki
Bezpieczeństwo stanowi istotny aspekt każdej formy wspinaczki, w tym a nawet może i przede wszystkim wspinaczki wielowyciągowej, gdzie istnieje wyjątkowo dużo zagrożeń obiektywnych, czyli tych na które nie mamy zbyt dużego wpływu. Podczas szkoleń przestrzegamy wysokich standardów bezpieczeństwa, ucząc dodatkowo sposobów redukowania ryzyka do minimum i rozwiązywania sytuacji awaryjnych. Zrozumienie owych zasad jest niezbędne dla każdego pasjonata tego sportu, aby móc cieszyć się nim w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Nie tylko w kontekście profilaktyki groźnych wypadków skutkujących konsekwencjami dla siebie i swojego partnera wspinaczkowego, ale również innych wspinających się obok czy osób postronnych. Warto dodać, że szkoła wspinaczki Polskiej Szkoły Alpinizmu oferuje również przeglądy sprzętu oraz konsultacje dotyczące doboru odpowiednich elementów wyposażenia, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa podczas wspinaczki. Pomagamy w zakupie najlepszej jakości sprzętu w hurtowych cenach, dzięki temu można sobie pozwolić na modele z wyższej półki, które nie tylko zużywają się wolniej, ale też lepiej chronią życie czy zdrowie.
W temacie bezpieczeństwa, równie ważne jest weryfikowanie i rozwijanie swoich umiejętności. Zwłaszcza tych, które używa się rzadko, czyli przede wszystkim rozwiązywanie sytuacji awaryjnych. Dużo trudności nastręcza też odnajdywanie właściwej drogi podczas wspinaczek wielowyciągowych, nie mówiąc już o skutecznych wycofach. Pełny kurs skałkowy czy kurs wspinaczki wielowyciągowej, to tylko „liźnięcie” tematu, a kluczową praktykę zdobywa się dopiero podczas rzeczywistych akcji w większej ścianie, co wiąże się z zaplanowaniem odpowiedniego budżetu czasowego, przygotowaniem adekwatnego do wymagań drogi sprzętu, a nawet ubrania i jedzenia. Tak samo wystarczająca ilość wody czy latarka czołowa, to absolutny must have, którego brak może wbrew pozorom kosztować życie. Żeby pomóc w odpowiednim przygotowaniu przed samodzielnym pokonywaniem długich dróg, organizujemy warsztaty wyjazdowe w atrakcyjne rejony skalne Austrii i Chorwacji, podczas których pokazujemy jak zastosować wiedzę i umiejętności przyswojone na kursach skałkowych na prawdziwych „wielowyciągach”.
Dobór sprzętu i finansowanie szkoleń
Wybór właściwego sprzętu wspinaczkowego jest kluczowy nie tylko dla bezpieczeństwa i efektywnego wspinania, ale również komfortu. Nie każda lina czy uprząż będzie odpowiednia do każdego rodzaju wspinaczki. Tak samo karabinki – odpowiedni kształt, blokada zamka czy materiał, w określonych sytuacjach może mieć bardzo duże znaczenie. Okresowe przeglądy sprzętu, a tym bardziej codzienne, czyli te które użytkownik powinien wykonywać przed każdym użyciem, są istotne dla upewnienia się, że wszystko działa prawidłowo i nie zagraża zdrowiu podczas aktywności w pionie.
Kursy nie są tanie, ale da się znaleźć szkoły wspinaczki oferujące szkolenia wysokiej jakości i w umiarkowanej cenie. Osoby planujące rozpocząć przygodę ze wspinaczką nie mają wyjścia – jeżeli chcą zrobić to dobrze i bezpiecznie, a nie mają zajęć tego typu w szkole czy na uczelni, muszą zainwestować w rekreacyjne kursy w profesjonalnych szkołach wspinaczki albo zapisać się na sekcję wspinaczkową w obrębie jednej ze sztucznych ścian w swojej okolicy. Jeżeli mowa o szkoleniach dających kwalifikacje zawodowe, jak operator sztucznej ściany czy dla bardziej zaawansowanych instruktor wspinaczki, to tutaj są już różne możliwości finansowania części czy nawet całego kursu. Poza wygodnymi opcjami wsparcia oferowanymi przez urzędy pracy, jest wiele instytucji pomagających pozyskać środki unijne na zwiększenie swoich kompetencji i zdobycie pożytecznych kwalifikacji.