Kurs do obsługi parków linowych

Strona główna 9 Kurs do obsługi parków linowych

Kurs na instruktora i ratownika parku linowego

Najbliższe terminy:

 • 10-11 czerwca 2024
 • 9-10 września 2024

 

Nasze szkolenie wyposaża kompleksowo we wszystkie umiejętności jakie powinien posiadać instruktor (osoba, która szkoli klientów jak należy korzystać z parku linowego oraz nadzorująca ich podczas pokonywania przeszkód) i ratownik parku linowego (który dociera do klienta i opuszcza go na ziemię z przeszkody lub podestu w razie zaistnienia takiej potrzeby). Zarówno instruktor jak i ratownik parku linowego powinni dodatkowo znać zasady przeglądów i utrzymania parku oraz znajdującego się tam sprzętu, a także prowadzić w prawidłowy sposób odpowiednią dokumentację.

W uzasadnionych przypadkach, np. kiedy właściciel parku linowego chciałby przeszkolić część kadry tylko w zakresie umiejętności instruktora parku, oferujemy skrócone szkolenie pomijające zagadnienia związane z pracą ratownika parku linowego. Istnieje również możliwość przeszkolenia w zakresie obsługi sztucznych ścian wspinaczkowych, które znajdują się w niektórych parkach linowych.

Czas trwania: 2 dni.

Warunki uczestnictwa: Ukończone 18 lat lub za zgodą rodziców po ukończeniu 16 roku życia.

Cena kursu: 890 zł/osoba

w przypadku kursów dla zorganizowanych grup a tym bardziej w preferowanych przez Was miejscach (szkolimy na terenie całego kraju), ceny do indywidualnego ustalenia.

Jesteśmy zarejestrowani w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) oraz w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych (RIS), dlatego przy spełnieniu odpowiednich wymogów osoby zgłaszającej się na szkolenie, może ono kosztować tylko 20% wyjściowej ceny, lub być całkowicie bezpłatne! Realizujemy również szkolenia z programu Kierunek Kariera Zawodowa.

Po ukończeniu szkolenia i pozytywnym zaliczeniu egzaminu końcowego wydajemy zaświadczenie na podstawie art. 117 Prawa Oświaty (Dz.U. 2019 poz. 1148) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. 2019 poz. 652) o ukończeniu kursu do obsługi parków linowych (na instruktora i ratownika parku linowego).

 

Program kursu obejmuje przede wszystkim:

 1. Przepisy związane z budową oraz eksploatacją parków linowych.
 2. Podstawowe elementy parków linowych oraz różne rodzaje asekuracji.
 3. Przykładowy regulamin parku linowego oraz rozpoznawanie klientów i zachowań stwarzających zagrożenie wypadkiem. Zasady prewencyjnego interweniowania w takich sytuacjach.
 4. Obsługa techniczna parku (w tym przygotowanie i kontrola przed otwarciem oraz konserwacja), a także uprawnienia operatora parku linowego i jego obowiązki.
 5. Podstawowe informacje na temat alpinistycznego sprzętu używanego na parkach linowych – konstrukcja, parametry wytrzymałościowe, zasady prawidłowego użytkowania, bieżącej kontroli, konserwacji oraz przechowywania.
 6. Zasady wiązania węzłów i nauka podstawowych węzłów.
 7. Zasady budowy stanowisk (na palach/drzewach oraz linach stalowych) oraz asekuracja na stanowiskach.
 8. Zjazd i wychodzenie po linie.
 9. Obsługa klientów indywidualnych oraz grupowych (w tym nauka prawidłowo prowadzonego szkolenia przed rozpoczęciem pokonywania przeszkód oraz kontroli użytkowników).
 10. Dotarcie do klienta oraz opuszczenie go na ziemię z przeszkody lub podestu.

Szkolenia prowadzimy na specjalnie dostosowanych do tego celu obiektach w Tychach, Ustroniu, Wiśle i Międzybrodziu Żywieckim, a także w zależności od preferencji osób zamawiających szkolenie, w dowolnie wybranym miejscu na terenie całego kraju (np. park linowy w dogodnej dla osób zamawiających szkolenie lokalizacji). Doradzamy w zakupie alpinistycznego sprzętu oraz wykonujemy jego okresowe przeglądy a także przeprowadzamy przeglądy parków linowych.

Osobom prowadzącym zajęcia z wykorzystaniem stacjonarnych i okazjonalnych parków linowych, a także sztucznych i naturalnych ścian wspinaczkowych na obozach, imprezach integracyjnych i różnych innych eventach, oferujemy uzyskanie uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej o specjalności alpinistyczne techniki linowe.

Poniżej zestawienie wybranych, wartościowych oraz bogato ilustrowanych materiałów szkoleniowych, które udostępniamy po zapisaniu się na kurs:

 • Alpinistyczny sprzęt używany na parkach linowych
 • Zasady obsługi parków linowych
 • Podstawowe zasady wykonywania prac na wysokości oraz uprzęże przemysłowe
 • Węzły używane na parkach linowych
 • Pierwsza pomoc przedmedyczna

 

Dodatkowo, po ukończonym kursie dodajemy do tego film instruktażowy, jak efektywnie prowadzić ciekawe, pożyteczne i „nowoczesne” rozgrzewki, a także nagrania dotyczące technik stosowanych do ewakuacji z podestu (w tym jak do niego dociągnąć poszkodowanego w razie potrzeby) oraz przeszkody :)

Zapisy

W celu zapisania się na kurs, pojawienia się pytań, bądź potrzeby przygotowania niestandardowej oferty, zapraszamy do kontaktu:

tel.: +48 602 730 213 lub biuro@polskaszkolaalpinizmu.pl

Więcej na temat rekrutacji, organizacji naszych kursów oraz kryteriów, jakie należy spełnić żeby otrzymać zaświadczenie, znaleźć można w regulaminie rekrutacji oraz regulaminie kursów i szkoleń.

Poznaj nas lepiej

Kadra

Kadra

Referencje

Materiały szkoleniowe

Statut