Kurs lawinowy

Strona główna 9 Kurs lawinowy

17-18 lutego 2024

Zapraszamy osoby uprawiające zimową turystykę górską na specjalistyczny kurs lawinowy. Szkolenie odbywa się w Beskidach lub Tatrach. Kursanci zdobywają podstawy teoretycznej i praktycznej wiedzy dotyczącej m.in. bezpiecznego poruszania się w terenie zagrożonym lawinami oraz właściwego zachowywania się w sytuacjach kryzysowych.

Dla kogo jest kurs lawinowy?

Organizowany w atrakcyjnej cenie kurs lawinowy w Beskidach i  Tatrach przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chodzą zimą po górach.

Cel szkolenia lawinowego

Oferowany przez Polską Szkołę Alpinizmu kurs lawinowy, ma na celu wyszkolenie w stopniu podstawowym, następujących umiejętności:

• Zaplanowania zimowej wycieczki górskiej
  • Dobrania odpowiedniego sprzętu i ubioru
  • oceny zagrożenia lawinowego,
  • strategii postępowania w terenie zagrożonym lawinami
  • ratowania zasypanych w lawinie.

Szkolenie pozwoli na wypracowanie prawidłowych zachowań podczas zimowych eskapad po Tatrach i innych górach.

Zajęcia teoretyczne kursu lawinowego:

Zajęcia teoretyczne w ramach kursu poświęcone są następującym zagadnieniom:

• Śnieg i jego przeobrażenia,
  • Lawiny – informacje podstawowe,
  • Czynniki wpływające na powstawanie lawin,
  • Profilaktyka ( zbieranie informacji o zagrożeniu, kalkulacja ryzyka, procedury),
  • Obsługa elektronicznych detektorów lawinowych i wykorzystywanie ich podczas poszukiwania zasypanych,
  • inne urządzenia ratunkowe i poszukiwawcze.

Znajomość powyższych kwestii stanowi elementarz bezpieczeństwa i pierwszy krok do pogłębiania swojej wiedzy dotyczącej zimowych zagrożeń w górach.

Zajęcia praktyczne kursu lawinowego:

Blok praktyczny obejmuje:

• wykonywanie przekrojów pokrywy śnieżnej i ich analiza,
  • Ocena terenu, jego ukształtowania i nastromienia
  • Zachowanie się w terenie zagrożonym lawinami i po zejściu lawiny
  • ćwiczenia w poszukiwaniu zasypanych przy pomocy lawinowego

kurs lawinowy

Zajęcia szkoleniowe organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu prowadzone są przez doświadczonych instruktorów Dzięki wypracowaniu prawidłowych nawyków i zachowań podczas zimowej górskiej wycieczki możesz uniknąć wielu sytuacji kryzysowych, wiedząc jednocześnie, jak postępować w razie wystąpienia zagrożenia.

Lawinowe ABC – klucz Twojego bezpieczeństwa w górach

Lawiny śnieżne stanowią jedne z największych zagrożeń, jakie mogą dotknąć turystów poruszających się po górach. W Tatrach schodzą one każdego roku w okresie zimowym. Szanse przeżycia osób zasypanych są znacznie większe, jeśli wiedzą, jak się zachować w takiej sytuacji. Każdy powinien również przygotować się do ewentualnego poszukiwania takich ludzi. Wychodząc w teren zagrożony zejściem lawiny, warto mieć pod ręką tzw. ABC lawinowe (detektor, sonda i łopata) oraz legitymować się umiejętnością sprawnego posługiwania się tymi urządzeniami.

Szkolenia i kursy lawinowe organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu w atrakcyjnej cenie dostarczą Ci w pigułce praktycznej wiedzy jak skutecznie posługiwać się poszczególnymi elementami zestawu ABC, tak aby, jak najszybciej dotrzeć do zasypanej osoby.

Czas: 2 dni

Teren: Beskidy, Tatry

Noclegi: Schroniska beskidzkie lub tatrzańskie

Forma zajęć: Kurs lawinowy składa się z jednego wykładu i dwóch wycieczek

Warunki uczestnictwa w kursie lawinowym

• posiadanie sprzętu i ekwipunku do górskich wędrówek
  • uczestnicy biorą udział w szkoleniu na własną odpowiedzialność oraz pokrywają koszty ubezpieczenia.

Termin i koszt kursu – zależy od miejsca i ilości uczestników.

Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do poruszania się po śniegu (narty, rakiety śnieżne).

tel.: +48 600 212 353 lub jarek@gou-tec.pl