Kurs na instruktora alpinistycznych technik linowych

Ogłaszamy nabór na kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalizacji Alpinistyczne Techniki Linowe.

Najbliższe terminy:

1-7 czerwiec 2020

7-13 wrzesień 2020

 

W planach również kurs na Instruktora Sportu o specjalizacji Alpinistyczne Techniki Linowe, szczegóły wkrótce.

 

W przypadku zebrania się grupy chętnych w innym terminie, daty szkolenia ustalamy indywidualnie z osobami zainteresowanymi.

Jesteśmy zarejestrowani w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) oraz w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych (RIS), dlatego przy spełnieniu odpowiednich wymogów osoby zgłaszającej się na szkolenie, może ono kosztować tylko 20% wyjściowej ceny, lub być całkowicie bezpłatne!

 

Struktura i program kursu

Kurs alpinistyczny na instruktora technik linowych składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, ogólna, trwa 56 godzin i jest jednakowa dla wszystkich dyscyplin. Druga, specjalistyczna, obejmuje 70 godzin zajęć, na których kursanci zaznajamiają się z wiedzą teoretyczną, a także biorą udział w licznych ćwiczeniach praktycznych związanych z alpinistycznymi technikami linowymi.

Część ogólna składa się z ciekawych wykładów i warsztatów.  Zajęcia wchodzące w skład tej części to anatomia ogólna i podstawy kształcenia ruchowego, fizjologia człowieka, psychologii sportu, opieka nad poszkodowanym oraz teoria i metodyka rekreacji. W uzasadnionych przypadkach część ogólna może zostać przeprowadzona w formie eksternistycznej. Część specjalistyczna realizowana jest na sztucznych ścianach wspinaczkowych, parkach linowych, terenach leśnych oraz na skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jako działająca już od wielu lat i ciesząca się dobrą renomą szkoła, staramy się cały czas podnosić jakość szkoleń, doskonaląc realizowany program nauczania. Pomagamy absolwentom naszych kursów być na bieżąco w temacie aktualnie zalecanego sprzętu oraz prawidłowych technik jego użycia. Zależy nam na tym, by kurs alpinistyczny na instruktora technik linowych odbywany w Polskiej Szkole Alpinizmu był doświadczeniem, z którego można wynieść ogrom wiedzy i dobre, rzetelne przygotowanie do wykonywania zawodu instruktora alpinistycznych technik linowych.

 

Ramowy program części specjalistycznej

 1. Charakterystyka alpinistycznych technik linowych.
 2. Podstawy prawne związane z alpinistycznymi technikami linowymi.
 3. Podstawowy sprzęt alpinistyczny (liny, taśmy, repsznury, uprzęże, karabinki, przyrządy asekuracyjn0-zjazdowe, przyrządy autoasekuracyjne, przyrządy zaciskowe, kaski i akcesoria) oraz wszystko co z nim związane (budowa, parametry wytrzymałościowe, zasady użytkowania).
 4. Zasady wiązania węzłów oraz praktyczna nauka wiązania: stopera, pojedynczej ósemki, powrotnej ósemki, ósemki równoległej, kluczki, podwójnej ósemki, ósemki z podwójnym uchem (uszy królicze), prusika klasycznego, prusika francuskiego/stopera taśmowego, blokera, flagowego, półwyblinki, wyblinki, rożkowego, skrajnego tatrzańskiego, skrajnego pośredniego, podwójnego skrajnego oraz fusion.
 5. Przygotowywanie, zwijanie oraz przenoszenie i przechowywanie liny.
 6. Tworzenie punktów asekuracyjnych oraz stanowisk.
 7. Struktura różnych zajęć ruchowych związanych z alpinistycznymi technikami linowymi.
 8. Zasady pracy z ludźmi w różnym wieku, na różnych poziomach zaawansowania i o różnych oczekiwaniach.
 9. Niebezpieczeństwa zajęć ruchowych związanych z alpinistycznymi technikami linowymi - rozpoznawanie i profilaktyka.
 10. Zjazdy i wychodzenie po linie.
 11. Okazjonalne parki linowe.
 12. Kolejki tyrolskie.
 13. Mosty linowe.
 14. Obsługa stałych parków linowych.
 15. Budowa i rodzaje parków linowych oraz ich wyposażenie; przepisy związane z budową oraz eksploatacją parków linowych.
 16. Obsługa sztucznych ścian wspinaczkowych.
 17. Budowa i rodzaje sztucznych ścian wspinaczkowych oraz ich wyposażenie; przepisy związane z budową, instalacją oraz eksploatacją sztucznych ścian.
 18. Wspinaczka i asekuracja z górną protekcją, prawidłowa technika oraz podstawowe błędy + podstawy dolnej asekuracji.  
 19. Przewiązywanie się przez stanowisko zjazdowe i zbieranie ekspresów oraz bezpieczne i wygodne stanowiska do wspinaczki na wędkę.
 20. Techniki autoratownicze i ratownicze.

 

 

Kwalifikacje

Każdy kurs alpinistyczny na instruktora technik linowych realizowany przez naszą szkołę, kończy się egzaminem, po którego pozytywnym zaliczeniu wydajemy zaświadczenie potwierdzające posiadanie kompetencji zawodowych IRR o specjalności Alpinistyczne Techniki Linowe. Na wniosek absolwenta kursu wydajemy również plastikową legitymację (na wniosek osoby która ukończyła kurs, koszt 15 zł). Zaświadczenie o ukończeniu kursu alpinistycznego na instruktora technik linowych upoważnia do prowadzenia zajęć z zakresu wspinaczki z górną asekuracją zarówno na sztucznych ścianach wspinaczkowych jak i w skałach, zajęć zawierających zjazdy i wychodzenie po linie, pokonywanie mostów linowych, kolejek tyrolskich oraz innych linowych atrakcji zawartych w programie kursu, a także zajęć na parkach linowych okazjonalnych i stałych.

Kusy na IRR prowadzimy w oparciu o art. 117 Prawa Oświaty (Dz.U. 2019 poz. 1148) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. 2019 poz. 652), a sam zawód instruktora rekreacji ruchowej został ujęty w spisie zawodów w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz jej stosowania (Dz.U. 2014 poz. 1145).

 

 

Warunki uczestnictwa:

 • ukończona szkoła średnia,
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych do prac na wysokości powyżej 3 metrów,
 • obycie z technikami linowymi – wspinaczka/taternictwo jaskiniowe/prace na wysokości.

 

 

Kurs alpinistyczny na instruktora technik linowych - cena:

część ogólna 100-300 zł (w zalezności od ilości osób)

Zawiera: zajęcia w formie wykładów i warsztatów oraz częściowo w formie eksternistycznej, materiały szkoleniowe oraz egzamin teoretyczny.

Z części ogólnej mogą zostać zwolnieni absolwenci studiów wyższych na kierunku wychowania fizycznego lub turystyki i rekreacji oraz instruktorzy rekreacji ruchowej innej specjalności.

część specjalistyczna 1500 zł

Zawiera: 7 dni szkolenia, wstęp na obiekty, materiały szkoleniowe oraz egzamin teoretyczny i praktyczny.

Dodatkowe koszty: dojazdy na miejsce zajęć, ewentualnie noclegi i wyżywienie.  

 

 

Zapisy

Dla zorganizowanych grup min. 4 uczestników jesteśmy w stanie zorganizować szkolenie w dowolnym terminie wg. indywidualnych oczekiwań szkolonych. W takim przypadku prosimy o kontakt w celu ustalenia dogodnego terminu i miejsca szkolenia. Robimy wszystko, by sprostać potrzebom naszych kursantów - jesteśmy elastyczni i otwarci na nowe rozwiązania, z wyjątkiem realizacji części specjalistycznej przez internet, przed czym mocno przestrzegamy!

W celu zapisania się na kurs, pojawienia się pytań, bądź potrzeby przygotowania niestandardowej oferty, zapraszamy do kontaktu:

tel.: +48 602 730 213 lub +48 600 212 353

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej na temat rekrutacji, organizacji naszych kursów oraz kryteriów, jakie należy spełnić żeby otrzymać zaświadczenie, znaleźć można w regulaminie rekrutacji oraz regulaminie kursów i szkoleń.

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć z jednego z naszych kursów na instruktora alpinistycznych technik linowych!

 

 

Warto zobaczyć również:

 

POWRÓT

GOU-TEC Jarosław Gutek
tel: 600 212 353
e-mail: jarek@gou-tec.pl

TDMA Mateusz Gutek
tel: 602 730 213
e-mail: mateusz@tdma.pl

(c) 2014 Gou-Tec & TDMA. All Rights Reserved. | Polityka Cookies