Kurs na instruktora wspinaczki

Ogłaszamy nabór na kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalizacji Wspinaczka Skalna.

Najbliższy termin:

forma (prawie) weekendowa: 19-22 kwiecień - zajęcia na sztucznej ścianie w Bielsku-Białej; 11-13 maj - jura; 1-3 czerwiec - jura

forma obozowa: 20-29 lipiec 2018

 

Jesteśmy zarejestrowani w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) oraz w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych (RIS), dlatego przy spełnieniu odpowiednich wymogów osoby zgłaszającej się na szkolenie, może ono kosztować tylko 20% wyjściowej ceny, lub być całkowicie bezpłatne!

 

Struktura i program kursu

Kurs na instruktora wspinaczki składa się z dwóch części: ogólnej (obejmującej 56 godzin), jednakowej dla wszystkich dyscyplin, oraz specjalistycznej (100 godzin), zawierającej teorię i praktykę z zakresu wspinaczki skalnej. Nasz kurs instruktorski umożliwia zdobycie kompleksowej wiedzy instruktorskiej oraz wymaganych kwalifikacji, co umożliwia bezpieczne organizowanie zajęć różnego typu, zarówno z zakresu wspinaczki halowej jak i wspinaczki skałkowej.

Pierwsza część kursu instruktorskiego – ogólna – to wykłady oraz warsztaty. Podczas zajęć, profesjonalni instruktorzy i trenerzy dzielą się swoim bogatym doświadczeniem, wprowadzając Słuchacza w różnorodne zagadnienia. Zasady funkcjonowania organizmu ludzkiego podczas wysiłku fizycznego, metodyka prowadzenia zajęć ruchowych, czy różne wskazówki dotyczące relacji interpersonalnych, to tylko niektóre istotne aspekty w pracy instruktora, kluczowe w skutecznym prowadzeniu zajęć z zakresu wspinaczki, zwłaszcza wspinaczki skałkowej. Część ogólna, którą w uzasadnionych przypadkach realizujemy również w formie eksternistycznej, zawiera wybrane zagadnienia z:

•    anatomii ogólnej,
•    podstaw kształcenia ruchowego,
•    fizjologii człowieka,
•    psychologii sportu,
•    opieki nad poszkodowanym,
•    teorii i metodyki rekreacji.


Niewielka liczba osób w grupach zapewnia świetny kontakt z instruktorami, którzy chętnie rozwieją wszystkie wątpliwości, jak połączyć poznawane treści ze wspinaczką skałkową. Ta część kursu kończy się egzaminem teoretycznym, którego pozytywne zaliczenie potwierdza posiadanie fachowej, niezbędnej w pracy każdego instruktora, wiedzy ogólnej.

Część specjalistyczna szkolenia na instruktora wspinaczki, realizowana jest z na sztucznych ścianach wspinaczkowych oraz przede wszystkim w skalnych rejonach w Polsce i za granicą (w zależności od preferencji i stopnia zaawansowania kursantów). Autorski program tej części szkolenia, realizowany przez Polską Szkołę Alpinizmu, stanowi kompleksowo opracowany kurs specjalistyczny, gwarantujący pozyskanie wiedzy od najlepszych specjalistów i bardzo doświadczonych instruktorów. Wszystkie treści przedstawiamy w sposób przystępny i interesujący a także udostępniamy unikalne materiały szkoleniowe, które dodatkowo są na bieżąco aktualizowane. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie we wspinaczce, a tym bardziej jeżeli jest to Twoja pasja i chcesz zarażać nią innych, nasz kurs na instruktora wspinaczki to idealny wybór!

 

 

Ramowy program części specjalistycznej kursu instruktorskiego z zakresu wspinaczki skałkowej:

1. Zwięzła charakterystyka dyscypliny oraz krótki rys historyczny sportów wspinaczkowych.

2. Wspinaczka na obiektach sztucznych oraz sposoby jej uprawiania i organizowania.

3. Budowa i rodzaje sztucznych ścian wspinaczkowych oraz ich wyposażenie; przepisy związane z budową, instalacją oraz eksploatacją sztucznych ścian.

4. Podstawowy sprzęt wspinaczkowy (liny, taśmy, repsznury, uprzęże, karabinki, przyrządy asekuracyjne, kaski, kości, friendy, haki, spity, ringi, buty wspinaczkowe oraz akcesoria) oraz wszystko co z nim związane (budowa, parametry wytrzymałościowe, zasady użytkowania i konserwacji).

5. Zasady wiązania węzłów oraz praktyczna nauka wiązania: stopera, pojedynczej ósemki, powrotnej ósemki, ósemki równoległej, kluczki, podwójnej ósemki, ósemki z podwójnym uchem (uszy królicze), prusika klasycznego, prusika francuskiego/stopera taśmowego, blokera, flagowego, półwyblinki, wyblinki, skrajnego tatrzańskiego, skrajnego podwójnego, skrajnego pośredniego, fusion oraz rożkowego.

6. Metodyka wiązania węzłów i podstawowe błędy dotyczące węzłów ogólnie oraz każdego z osobna.

7. Przygotowywanie, zwijanie oraz przenoszenie i przechowywanie lin.

8. Zasady rozgrzewki wspinaczkowej oraz rozciągania.

9. Kontuzje wspinaczkowe, profilaktyka oraz sposoby postępowania w trakcie urazu.

10. Gry i zabawy wspinaczkowe.

11. Wspinaczka i asekuracja z górną oraz dolną protekcją, prawidłowa technika, metodyka nauczania oraz podstawowe błędy, zarówno w kontekście wspinaczki halowej, jak i wspinaczki skałkowej.

12. Asekuracja statyczna i dynamiczna.

13. Prawidłowe odpadanie od ściany i wyłapywanie lotów.

14. Podstawowe formacje skalne.

15. Style oraz skale wspinaczkowe, najtrudniejsze drogi i buldery na świecie.

16. Przewodniki wspinaczkowe (wspinaczka skałkowa VS wspinaczka górska)

17. Dobór odpowiedniego sprzętu do danej drogi wspinaczkowej.

18. Tworzenie punktów asekuracyjnych oraz stanowisk górnych i dolnych.

19. Techniki wspinaczkowe VS technika wspinania + metodyka nauczania oraz podstawowe błędy.

20. Przewiązywanie przez stanowisko zjazdowe i zbieranie ekspresów.

21. Zbieranie ekspresów z przewieszonych dróg, dróg biegnących trawersem oraz powrót na drogę po odpadnięciu w "okapie".

22. Zakładanie stanowisk zjazdowych i zjazd w wysokim przyrządzie.

23. Podstawowe zasady treningu we wspinaczce halowej oraz wspinaczce skałkowej, a także kształtowania różnych zdolności motorycznych.

24. Aspekt psychologiczny we wspinaczce oraz podstawowe zasady treningu mentalnego.

25. Buldering - zasady bezpieczeństwa.

26. Taktyka we wspinaczce.

27. Sportowe konkurencje wspinaczkowe oraz sposoby i zasady organizowania współzawodnictwa w ich zakresie.

28. Normy etyczne i niebezpieczeństwa związane z uprawianiem sportów wspinaczkowych.

29. Podstawowe zagadnienia wspinaczki na własnej asekuracji oraz wielowyciągowej.

30. Rozwiązywanie sytuacji awaryjnych - flaszencug, metoda U, prusikowanie, uwalnianie się od ciężaru partnera, zjazd w niskim przyrządzie, asekuracja strażacka, wiązanie wyblinki jedną ręką, zjazd w przypadku utraty lub wzięcia niewystarczającej ilości sprzętu, zejście drogą wspinaczkową, asekuracja z półwyblinki.

31. Zasady uprawiania wspinaczki halowej oraz wspinaczki skałkowej w Polsce, a także obowiązujący system szkolenia.

 

 

Kwalifikacje

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu wydajemy zaświadczenie potwierdzające posiadanie kompetencji zawodowych IRR o specjalności Wspinaczka Skalna oraz plastikową legitymację (na wniosek osoby która ukończyła kurs, koszt 15 zł), upoważniające do prowadzenia zajęć z zakresu wspinaczki z górną i dolną asekuracją na drogach ubezpieczonych o długości do jednego wyciągu a także bulderingu, zarówno na sztucznych ścianach jak i w skałach.

Dodatkowo w programie kursu instruktorskiego znajduje się również wspinaczka skałkowa na własnej asekuracji, wspinaczka wielowyciągowa oraz zagadnienia związane z rozwiązywaniem sytuacji awaryjnych, które naszym zdaniem nie powinny być obce żadnemu instruktorowi, niezależnie od stopnia i rodzaju prowadzonych zajęć.

Szkolenia instruktorskie organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu prowadzone są w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 1632), a sam zawód instruktora rekreacji ruchowej został ujęty w spisie zawodów w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz jej stosowania Dz.U. 2010 nr 82 poz. 537 ze zm.
 

Warunki uczestnictwa w kursie na instruktora wspinaczki:

  • ukończona szkoła średnia,
  • umiejętność wspinaczki i asekuracji z dolną protekcją,
  • prowadzenie dróg o trudności VI+,
  • posiadanie własnego sprzętu.

 

Cena kursu:

Część ogólna 200-350 zł (w zależności od ilości osób i formy realizowania zajęć)

Zawiera: zajęcia w formie wykładów i warsztatów, materiały szkoleniowe oraz egzamin teoretyczny.

Z części ogólnej mogą zostać zwolnieni absolwenci studiów wyższych na kierunku wychowania fizycznego lub turystyki i rekreacji oraz instruktorzy rekreacji ruchowej innej specjalności.

 

Część specjalistyczna 1200 zł

Zawiera: opiekę instruktorów, trzy wstępy na sztuczną ścianę w ramach zaplanowanych zajęć, materiały szkoleniowe, praktyki instruktorskie oraz egzamin teoretyczny i praktyczny.

Dodatkowe koszty: dojazdy w skałki, ewentualne koszty związane z noclegami oraz wyżywieniem (we własnym zakresie), a także wstęp na sztuczną ścianę w razie braku pogody w dni planowanego wyjazdu w skałki (30 zł za cały dzień).

 

 

Zapisy

W celu zapisania się na kurs instruktora wspinaczki prosimy wysyłać karty zgłoszenia wraz z krótkim opisem doświadczenia wspinaczkowego (mile widziany wykaz przejść) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przypadku pojawienia się pytań, bądź potrzeby przygotowania niestandardowej oferty, zapraszamy do kontaktu:

tel.: +48 602 730 213, lub wyżej podany adres email.

Więcej na temat rekrutacji, organizacji naszych kursów oraz kryteriów, jakie należy spełnić żeby otrzymać zaświadczenie, znaleźć można w regulaminie rekrutacji oraz regulaminie kursów i szkoleń.

 

Na pierwszych zajęciach należy złożyć komplet dokumentów w przeźroczystej koszulce A4:

  • własnoręcznie podpisana karta zgłoszenia z wydrukowanym bądź wklejonym zdjęciem,
  • kserokopia ukończenia szkoły średniej lub świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów,
  • potwierdzenie przelewu, bądź gotówkę w kwocie równej cenie kursu, pomniejszonej o wysokość zadatku,
  • zdjęcie dobrej jakości w wersji elektronicznej, w formacie jpg lub png do umieszczenia na plastikowej legitymacji instruktorskiej,
  • kserokopia dowodu osobistego lub paszportu.

 

 

Zobacz galerię zdjęć z jednego z naszych kursów na instruktora wspinaczki!

 

Pliki do pobrania:

 

Warto zobaczyć również:

 

Jeżeli szukasz innych innych kursów wspinaczkowych lub jaskiniowych albo z zakresu alpinistycznych technik linowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą pozostałych szkoleń proponowanych przez Polską Szkołę Alpinizmu, w której znajdują się również kursy skiturowe, lawinowe, lodowcowe, oraz związane z jazdą i doskonaleniem techniki na snowboardzie.

 

POWRÓT- karty zgłoszenia
- wniosek o wydanie leg.
- inf. o kursach

GOU-TEC Jarosław Gutek
tel: 600 212 353
e-mail: jarek@gou-tec.pl

TDMA Mateusz Gutek
tel: 602 730 213
e-mail: mateusz@tdma.pl

(c) 2014 Gou-Tec & TDMA. All Rights Reserved. | Polityka Cookies