Kursy skałkowe

Najbliższe terminy:

kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych: 21 kwiecień, 12-13 oraz 20 maj 2018 (forma weekendowa) i 12-14 oraz 20 maj 2018 (forma prawie weekendowa)

podstawowy kurs skałkowy: 12-14 oraz 18-20 maj 2018 (forma weekendowo-obozowa)

w przypadku zebrania się grupy chętnych w innym terminie, daty szkolenia ustalamy indywidualnie z osobami zainteresowanymi.


Dzięki połączeniu wysokich kwalifikacji naszych instruktorów oraz bogatego doświadczenia z prawdziwą pasją, wszystkie nasze kursy są wyjątkowe. Mówimy to z czystym sumieniem, tym bardziej jeżeli chodzi o naszą szkołę wspinania :) Kursy wspinaczkowe organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu to kompendium wiedzy nt. zasad bezpieczeństwa i wszystkich innych kwestii, umożliwiających czerpanie przyjemności z tej niezwykłej dyscypliny sportu. Wprowadzamy krok po kroku w świat wspinaczki – od wspinaczki halowej po wspinaczkę skałkową, zapewniając wsparcie na różnych etapach tej wyjątkowej przygody - od zakupu sprzętu, poprzez efektywne i ciekawe zajęcia, wsparcie różnorodnymi materiałami szkoleniowymi do propozycji wspólnych wyjazdów szkoleniowych, sportowych czy rekreacyjnych.  

Uczestnictwo w kursach wspinaczkowych organizowanych przez Polską Szkołę Alpinizmu, gwarantuje uzyskanie przez kursantów kompleksowych umiejętności w zakresie poruszania się w terenie skałkowym. Nasze szkolenia skierowane są zarówno do osób pozbawionych jakiegokolwiek wspinaczkowego doświadczenia lub tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę o wspinaczce skalnej. Bardzo doświadczeni i oddani wspinaczce skałkowej instruktorzy, otoczą Was profesjonalną opieką oraz odpowiedzą na wszystkie pytania. Ponieważ sami przez to przeszli, są w stanie również pomóc i Wam w przełamywaniu różnych barier, czy to związanych z lękiem wysokości i przestrzeni, czy lataniem we wspinaczce z dolną asekuracją.

 

 

 

Proponujemy dwa rodzaje kursów skałkowych - kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych oraz podstawowy kurs skałkowy. Czterodniowy kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych wyposaża we wszystkie niezbędne umiejętności, oraz wiedzę potrzebną do bezpiecznego uprawiania wspinaczki z dolną asekuracją, po drogach wspinaczkowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Jest naturalną kontynuacją kursu wspinaczki na sztucznej ścianie, lub propozycją dla osób, które już się wspinają w skałach, ale chciałyby robić to bezpieczniej lub efektywniej. Z kolei sześciodniowy podstawowy kurs skałkowy, obejmuje swoim zakresem wspinaczkę zarówno na drogach ubezpieczonych, jak i na tych, na których samemu zakłada się punkty asekuracyjne. Można oczywiście rozpocząć tym kursem swoją przygodę ze wspinaczką, mimo tego zachęcamy do ukończenia wcześniej kursu wspinaczki na sztucznej ścianie lub po drogach ubezpieczonych - podstawowy kurs skałkowy okaże się wtedy dużo bardziej efektywny.
Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące poszczególnych rodzajów kursów. Ramowe programy szkoleń pomogą w zorientowaniu się w poruszanych zagadnieniach.

 

KURS WSPINACZKI PO DROGACH UBEZPIECZONYCH

Warunki uczestnictwa w kursie skałkowym po drogach ubezpieczonych:  kurs wspinaczkowy po drogach ubezpieczonych kierowany jest do osób pełnoletnich oraz po ukończeniu szesnastego roku życia za zgodą rodziców.

Czas trwania: 4 dni.

Cena kursu: 400 zł/os. przy grupie 4-8 osób.

przy mniejszej lub większej ilości osób, lub w przypadku kursów prowadzonych w preferowanych przez Was miejscach (szkolimy na terenie całego kraju), ceny do indywidualnego ustalenia.

 

 

Ramowy program kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych:

1. Zagrożenia terenu skalnego oraz przedstawienie zasad bezpieczeństwa.

2. Podstawowe informacje o sprzęcie wspinaczkowym, jego najważniejszych parametrach, oznaczeniach atestów, prawidłowym zastosowaniu, a także na co zwracać uwagę podczas zakupu i użytkowania, oraz jak sprawdzać stan sprzętu i kiedy wymienić go na nowy. Liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe, kaski, a także akcesoria: magnezja, woreczek.

3. Rozgrzewka wspinaczkowa.

4. Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym;dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; wspinaczka drogą dwuwyciągową - zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu.

5. Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.

6. Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny.

7. Technika wspinania i wykorzystanie technik wspinaczkowych podczas wspinaczki skalnej: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.

8. Podstawy technik linowych: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie - gotowe stanowiska zjazdowe; zjazd z pośrednim stanowiskiem.

9. Rozciąganie i trening wyrównawczy.

10. Skale trudności używane w skałkach.

11. Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.

 

Po pozytywnym zaliczeniu całego szkolenia Polska Szkoła Alpinizmu wydaje stosowane zaświadczenie o ukończeniu kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych.

 

 

PODSTAWOWY KURS SKAŁKOWY

Warunki uczestnictwa w podstawowym kursie skałkowym: kurs wspinaczkowy zwany podstawowym kursem skałkowym, kierowany jest do osób pełnoletnich oraz, za zgodą rodziców, dla tych, które ukończyły szesnasty rok życia.

Czas trwania: 6 dni.

Cena kursu: 700 zł/os. przy grupie 4-8 osób.

przy mniejszej lub większej ilości osób, lub w przypadku kursów prowadzonych w preferowanych przez Was miejscach (szkolimy na terenie całego kraju), ceny do indywidualnego ustalenia.

 

 

Ramowy program podstawowego kursu skałkowego:

1. Podstawowe informacje o sprzęcie (najważniejsze parametry, oznaczenia atestów, zastosowanie, prawidłowe użycie, na co zwracać uwagę, sprawdzanie stanu i kiedy wymienić na nowy): liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe i kaski oraz akcesoria: magnezja, woreczek.

2. Teoria asekuracji.

3. Zjazdy i wychodzenie po linie.

4. Formacje skalne.

5. Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa oraz pierwsza pomoc.

6. Style we wspinaczce skałkowej, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.

7. Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania; zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.

8. Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.

9. Rozgrzewka wspinaczkowa.

10. Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.); wykorzystanie punktów naturalnych; łączenie punktów asekuracyjnych, kontrowanie kości; budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich; właściwe rozmieszczanie punktów przelotowych; prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej; opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej; opuszczanie partnera na linie; uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera; wspinaczka drogą dwuwyciągową - zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu.

11. Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.

12. Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny.

13. Technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.

14. Techniki linowe: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie; zakładanie stanowisk zjazdowych; przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu; zjazd ze stanowiskiem pośrednim; rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych w trakcie zjazdu; wychodzenie po linie (prusikowanie);

15. Rozciąganie i trening wyrównawczy.

 

Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia, Polska Szkoła Alpinizmu wydaje stosowne zaświadczenie o ukończeniu podstawowego kursu skałkowego.

 

 

W celu zapisania się na kurs, pojawienia się pytań, bądź potrzeby przygotowania niestandardowej oferty, zapraszamy do kontaktu:

tel.: +48 602 730 213

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej na temat rekrutacji, organizacji naszych kursów oraz kryteriów, jakie należy spełnić żeby otrzymać zaświadczenie, znaleźć można w regulaminie rekrutacji oraz regulaminie kursów i szkoleń.

 

Warto zobaczyć również:

 

 POWRÓT

- karty zgłoszenia
- wniosek o wydanie leg.
- inf. o kursach

GOU-TEC Jarosław Gutek
tel: 600 212 353
e-mail: jarek@gou-tec.pl

TDMA Mateusz Gutek
tel: 602 730 213
e-mail: mateusz@tdma.pl

(c) 2014 Gou-Tec & TDMA. All Rights Reserved. | Polityka Cookies