Szkoleniowe filmy wspinaczkowe seria 2
Szkoleniowe filmy wspinaczkowe seria 2:
Wspinaczka z dolną asekuracją
Nasza seria WideoWarszatów dotycząca wspinaczki z dolną asekuracją, powstała żeby umożliwić Wam odświeżenie wiedzy i umiejętności zdobytych na różnych kursach wspinaczkowych lub po prostu ich uzupełnienie. Dla osób, które nie uczestniczyły w żadnym kursie, lub uczestniczyły ale dawno, objerzenie materiału umożliwia weryfikację używanych technik i ewentualną zachętę do uczestnictwa w stacjonarnych zajęciach, w trakcie których nauczą się wszystkiego czego im brakuje.
W pierwszym odcinku omówiliśmy wszystkie istotne kwestie leżące po stronie osoby wspinającej, poza odpadaniem od ściany. Umiejętność przyjęcia pozycji odpoczynkowych, prawidłowe wpinanie liny w ekspresy czy prawidłowe prowadzenie liny to bardzo ważne umiejętności, które w istotny sposób wpływają na skuteczność i bezpieczeństwo wspinaczki z dolną asekuracją. Wbrew pozorom, odpowiednie przygotowanie liny przed wspinaczką i określenie potencjalnych miejsc, z których będziemy robili pierwszą i drugą wpinkę, mogą mieć nie mniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa.
Samo wspinanie z dolną asekuracją nie należy do zbyt skomplikowanych. Nie ma tam zbyt wielu umiejętności, które trzeba posiąść. Zupełnie inaczej sprawa ma się z czynnościami, które musi posiąść asekurujący, żeby było bezpiecznie podczas wspinaczki. W przypadku kiedy wspinający odpada będąc nad wpinką dużo, czy będąc oddalonym w bok od ostatniej wpinki, czy też kiedy pod sobą nie ma zbyt dużo powietrza, bo jest blisko ziemi bądź niewiele nad wystającymi elementami ściany, asekurujący musi zareagować szybko, w wypracowany podczas ćwiczeń sposób.
Dzięki temu ma możliwość zahamować potencjalny lot bezpiecznie, ale też dodatkowo żeby nie występowały zbyt duże siły, które mogą zniechęcić wspinacza do dalszych prób, bądź po prostu zrobić mu krzywdę. Przed rozpoczęciem wspinaczki z dolną asekuracją, warto nie tylko upewnić się czy potrafimy prawidłowo odpadać od ściany, oraz czy asekurujący jest w stanie bezpiecznie wyłapać nasze odpadnięcia, ale też zastanowić się czy cel naszej wspinaczki nie jest zbyt trudny. Zagadnienia te poruszone zostały w drugim i trzecim odcinku
a sam trzeci odcinek zawiera bardzo ważne i mało znane zagadnienia, dotyczące prawidłowego odpadania od ściany oraz dynamicznego wyłapywania lotów. Umiejętności z tym związane w znaczny sposób zwiększają komfort i bezpieczeństwo podczas wspinaczki z dolną asekuracją.Ważną kwestią jest też radzenie sobie z lękiem przed odpadaniem. Niektórzy po prostu się nie boją, inni boją się bardzo. Ci co boją się bardzo, będą musieli przejść dużo dłuższą drogę, żeby być w stanie wykrzesać z siebie maksimum możliwości będąc nad wpinką. Oczywiście wiedząc jak, będą mogli z powodzeniem ją przejść ;)
Dobrze byłoby również upewnić się czy nie ma zbyt dużej różnicy wagi między wspinającym a asekurującym. O tym w czwartym, ostatnim odcinku naszej serii, który zawiera dodatkowo również sporo ważnych informacji o półautomatycznych przyrządach asekuracyjnych, o wygodnym i bezpiecznym sposobie uwolnienia obu rąk podczas kiedy wspinający odpoczywa długo na bloku, wygodnym sposobie zwijania liny i prawidłowym sposobie jej przechowywania, typowych uszkodzeniach sprzętu wspinaczkowego, a także wielu innych, ważnych zagadnieniach.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, w którym ustawiliśmy promocyjne, odpowiednio niskie ceny, zarówno na pojedyncze odcinki, jak i różne pakiety.
Dla absolwentów naszych kursów wspinaczkowych, przygotowaliśmy dodatkowy 50cio procentowy rabat na pakiet wszystkich czterech odcinków. Żeby z niego skorzystać prosimy o kontakt mailowy – biuro@polskaszkolaalpinizmu.pl
Filmy zrealizowano na jednym z najwyższych i najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych w Polsce – w centrum wspinaczkowym Primaroca.
Realizacja (jak zawsze na najwyższym poziomie): Offa Media