Kursy skałkowe

Strona główna 9 Kursy skałkowe

Kursy skałkowe

kurs po drogach ubezpieczonych (990zł/osoba)

 • 20-23 maja 2024
 • 17-20 czerwca 2024
 • 29 lipca – 1 sierpnia 2024

pełny kurs skałkowy (1490zł/osoba)

 • 20-25 maja 2024
 • 17-22 czerwca 2024
 • 29 lipca – 3 sierpnia 2024

kurs wspinaczki wielowyciągowej oraz na własnej asekuracji dla osób po kursie po drogach ubezpieczonych (990zł/osoba)

 • 22-25 maja 2024
 • 19-22 czerwca 2024
 • 31 lipca – 3 sierpnia 2024

w cenie każdego ww. kursu, dostęp do unikatowych wideowarsztatów dot. wspinaczki z dolną asekuracją (a także przewiązywania przez stanowisko zjazdowe, zjazdu w wysokim przyrządzie, zjazdu z niepewnego punktu i schematu wspinaczki wielowyciągowej) oraz wielu innych, bardzo wartościowych materiałów szkoleniowych!   Zapraszamy również na szkoleniowe i towarzyskie, zagraniczne wyjazdy:

 • szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Chorwacji (5dni + 2dni w Austrii – 1 w drodze do celu, 1 w drodze powrotnej) dla osób po pełnym kursie skałkowym: 14-20 kwietnia 2024
 • towarzyski wyjazd na wspinanie sportowe do Francji (Céüse): 24 sierpnia – 1 września 2024
 • szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Austrii (4 dni – Peilstein, Höllental oraz Hohe Wand): 25-28 września 2024
 • szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Chorwacji (5dni + 2dni w Austrii – 1 w drodze do celu, 1 w drodze powrotnej) dla osób po pełnym kursie skałkowym: 6-12 października 2024

 

Dzięki połączeniu wysokich kwalifikacji naszych instruktorów oraz bogatego doświadczenia z prawdziwą pasją, wszystkie nasze kursy są wyjątkowe. Mówimy to z czystym sumieniem, tym bardziej jeżeli chodzi o naszą szkołę wspinania :) Kursy wspinaczkowe organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu to kompendium wiedzy nt. zasad bezpieczeństwa i wszystkich innych kwestii, umożliwiających czerpanie przyjemności z tej niezwykłej dyscypliny sportu. Wprowadzamy krok po kroku w świat wspinaczki – od wspinaczki halowej po wspinaczkę skałkową, zapewniając wsparcie na różnych etapach tej wyjątkowej przygody – od zakupu sprzętu, poprzez efektywne i ciekawe zajęcia, wsparcie różnorodnymi materiałami szkoleniowymi do propozycji wspólnych wyjazdów szkoleniowych, sportowych czy rekreacyjnych. Uczestnictwo w kursach wspinaczkowych organizowanych przez Polską Szkołę Alpinizmu, gwarantuje uzyskanie przez kursantów kompleksowych umiejętności w zakresie poruszania się w terenie skałkowym. Nasze szkolenia skierowane są zarówno do osób pozbawionych jakiegokolwiek wspinaczkowego doświadczenia lub tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę o wspinaczce skalnej. Bardzo doświadczeni i oddani wspinaczce skałkowej instruktorzy, otoczą Was profesjonalną opieką oraz odpowiedzą na wszystkie pytania. Ponieważ sami przez to przeszli, są w stanie również pomóc i Wam w przełamywaniu różnych barier, czy to związanych z lękiem wysokości i przestrzeni, czy lataniem we wspinaczce z dolną asekuracją.

 

 

Proponujemy dwa rodzaje kursów skałkowych – kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych oraz pełny (dawniej podstawowy kurs skałkowy). Czterodniowy kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych wyposaża we wszystkie niezbędne umiejętności, oraz wiedzę potrzebną do bezpiecznego uprawiania wspinaczki z dolną asekuracją, po drogach wspinaczkowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Jest naturalną kontynuacją kursu wspinaczki na sztucznej ścianie, lub propozycją dla osób, które już się wspinają w skałach, ale chciałyby robić to bezpieczniej lub efektywniej. Z kolei sześciodniowy pełny kurs skałkowy (dawniej podstawowy kurs skałkowy), obejmuje swoim zakresem wspinaczkę zarówno na drogach ubezpieczonych, jak i na tych, na których samemu zakłada się punkty asekuracyjne. Przed rozpoczęciem tego typu kursu, wymagamy wcześniej uczestnictwa w kursie wspinaczki na sztucznej ścianie lub po drogach ubezpieczonych, czy po prostu posiadania umiejętności wspinaczki i asekuracji z górną oraz dolną protekcją – podstawowy kurs skałkowy okaże się wtedy dużo bardziej efektywny a jego program możliwy do zrealizowania w założonym czasie. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące poszczególnych rodzajów kursów. Ramowe programy szkoleń pomogą w zorientowaniu się w poruszanych zagadnieniach.

Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych

Warunki uczestnictwa w kursie skałkowym po drogach ubezpieczonych:  kurs wspinaczkowy po drogach ubezpieczonych kierowany jest do osób pełnoletnich oraz po ukończeniu szesnastego roku życia za zgodą rodziców. Czas trwania: 4 dni. Cena kursu: 990zł/osoba (1 instruktor na max 4 osoby)

 

Ramowy program kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych:

 

 1. Zagrożenia terenu skalnego oraz przedstawienie zasad bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie wspinaczkowym, jego najważniejszych parametrach, oznaczeniach atestów, prawidłowym zastosowaniu, a także na co zwracać uwagę podczas zakupu i użytkowania, oraz jak sprawdzać stan sprzętu i kiedy wymienić go na nowy. Liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe, kaski, a także akcesoria: magnezja, woreczek.
 3. Rozgrzewka wspinaczkowa.
 4. Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym;dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu.
 5. Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.
 6. Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny.
 7. Technika wspinania i wykorzystanie technik wspinaczkowych podczas wspinaczki skalnej: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.
 8. Podstawy technik linowych: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie – gotowe stanowiska zjazdowe; opcjonalnie zjazd z pośrednim stanowiskiem.
 9. Trening wyrównawczy.
 10. Skale trudności używane w skałkach.
 11. Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.

Po pozytywnym zaliczeniu całego szkolenia, na mailowy wniosek absolwenta, wydajemy stosowne, zalaminowane  zaświadczenie o ukończeniu kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych w formacie A4, wraz z jego programem. 

 

Pełny kurs skałkowy (dawniej – podstawowy kurs skałkowy)

Warunki uczestnictwa w pełnym kursie skałkowym: kurs wspinaczkowy zwany dawniej podstawowym kursem skałkowym, kierowany jest do osób pełnoletnich oraz, za zgodą rodziców, dla tych, które ukończyły szesnasty rok życia. Czas trwania: 6 dni. Cena kursu: 1490 zł/osoba (1 instruktor na max 4 osoby)

 

Ramowy program pełnego (dawniej podstawowego) kursu skałkowego:

 1. Podstawowe informacje o sprzęcie (najważniejsze parametry, oznaczenia atestów, zastosowanie, prawidłowe użycie, na co zwracać uwagę, sprawdzanie stanu i kiedy wymienić na nowy): liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe i kaski oraz akcesoria: magnezja, woreczek
 2. Teoria asekuracji
 3. Zjazdy i wychodzenie po linie
 4. Formacje skalne
 5. Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa oraz pierwsza pomoc
 6. Style we wspinaczce skałkowej, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe
 7. Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania; zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia
 8. Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.
 9. Rozgrzewka wspinaczkowa
 10. Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.); wykorzystanie punktów naturalnych; łączenie punktów asekuracyjnych, kontrowanie kości; budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich; właściwe rozmieszczanie punktów przelotowych; prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej; opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej; opuszczanie partnera na linie; uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera; wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu
 11. Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego
 12. Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny
 13. Technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania
 14. Techniki linowe: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie; zakładanie stanowisk zjazdowych; przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu; zjazd ze stanowiskiem pośrednim; rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych w trakcie zjazdu; wychodzenie po linie (prusikowanie)
 15. Trening wyrównawczy

 

 

Po ukończeniu szkolenia, na mailowy wniosek absolwenta, wydajemy stosowne, zalaminowane  zaświadczenie o ukończeniu kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych w formacie A4, wraz z jego programem. Poniżej zestawienie wybranych, wartościowych oraz bogato ilustrowanych materiałów szkoleniowych, które udostępniamy po zapisaniu się na nasze kursy skałkowe:

 • O sztucznych ścianach wspinaczkowych, rodzajach asekuracji i wielu innych aspektach związanych  ze wspinaczką halowa
 • Najciekawsze sztuczne obiekty wspinaczkowe w Polsce
 • Szczegółowo o wspinaczce na wędkę – prawidłowa technika wykonania oraz typowe błędy
 • Krótkie filmy szkoleniowe dotyczące wspinaczki na wędkę oraz wspinaczki z dolną asekuracją
 • Podstawowe i ponadpodstawowe węzły używane we wspinaczce
 • Podstawowe i ponadpodstawowe stanowiska używane we wspinaczce skalnej
 • O sprzęcie wspinaczkowym (liny, uprzęże, karabinki, taśmy, ekspresy, przyrządy asekuracyjne, kaski, buty wspinaczkowe oraz akcesoria – magnezja, woreczki na magnezję, kij do wpinek, crash pad i okulary do asekuracji)
 • Normy etyczne i niebezpieczeństwa wspinaczki
 • Siła uderzenia – teoria i praktyka
 • Filmy z testów sprzętu i prezentujących różne, często nieuświadomione zagrożenia
 • Bardzo obszerna prezentacja o technice wspinania, zawierająca wiadomości nt. makro- i mikro rzeźby ściany, ogólne zasady jak wspinać się prawidłowo technicznie, różne technik wspinaczkowych a także wiele przydatnych ćwiczeń
 • Filmy prezentujące różne techniki oraz ćwiczenia
 • Podstawowe informacje nt. rozgrzewki wspinaczkowej oraz przykładowe ćwiczenia
 • Najtrudniejsze drogi i buldery na świecie, najtrudniejsze drogi w Polsce oraz porównanie skal wspinaczkowych
 • Jak zorganizować wyprawę w skały
 • Opis różnych popularnych rejonów w Europie
 • Najpopularniejsze rejony wspinaczkowe w Polsce (w tym również Przełom Białki, Rudawy Janowickie, rejony wspinaczkowe u podnóża Tatr, Podkarpackie piachy, rejony wspinaczkowe dobre na upalne dni oraz alternatywne aktywności w dni restowe/brak pogody)
 • Specyfika wspinaczki w piaskowcu
 • Historia wspinaczki
 • Co powinno znaleźć się w plecaku wspinacza sportowego
 • Konkurencje sportowe we wspinaczce
 • System szkolenia wspinaczkowego w Polsce
 • Trenażery wspinaczkowe
 • Wspinaczka górska – pierwsze kroki
 • Ćwiczenia rozciągające dla wspinaczy
 • Najczęstsze kontuzje wspinaczkowe i ich zapobieganie
 • Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Dodatkowo, po ukończonym kursie dodajemy do tego film instruktażowy, jak efektywnie prowadzić ciekawe, pożyteczne i „nowoczesne” rozgrzewki, a także nagrania wykładów dotyczących najpopularniejszych form wspinaczki oraz różnych rodzajów asekuracji, stylów oraz skal wspinaczkowych, norm etycznych, niebezpieczeństw wspinaczki + dostęp do unikatowych wideowarsztatów dot. wspinaczki z dolną asekuracją, a także przewiązywania przez stanowisko zjazdowe, zjazdu w wysokim przyrządzie, zjazdu z niepewnego punktu i schematu wspinaczki wielowyciągowej!

 

Zapisy

W celu zapisania się na kurs, pojawienia się pytań, bądź potrzeby przygotowania niestandardowej oferty, zapraszamy do kontaktu:

tel.: +48 602 730 213 lub biuro@polskaszkolaalpinizmu.pl

Więcej na temat rekrutacji, organizacji naszych kursów oraz kryteriów, jakie należy spełnić żeby otrzymać zaświadczenie, znaleźć można w regulaminie rekrutacji oraz regulaminie kursów i szkoleń.

Poznaj nas lepiej

Kadra

Kadra

Referencje

Materiały szkoleniowe

Statut