Kursy skałkowe
kurs po drogach ubezpieczonych (990zł/osoba)
- 20-23 maja 2024
- 17-20 czerwca 2024
- 29 lipca – 1 sierpnia 2024
pełny kurs skałkowy (1490zł/osoba)
- 20-25 maja 2024
- 17-22 czerwca 2024
- 29 lipca – 3 sierpnia 2024
kurs wspinaczki wielowyciągowej oraz na własnej asekuracji dla osób po kursie po drogach ubezpieczonych (990zł/osoba)
- 22-25 maja 2024
- 19-22 czerwca 2024
- 31 lipca – 3 sierpnia 2024
w cenie każdego ww. kursu, dostęp do unikatowych wideowarsztatów dot. wspinaczki z dolną asekuracją (a także przewiązywania przez stanowisko zjazdowe, zjazdu w wysokim przyrządzie, zjazdu z niepewnego punktu i schematu wspinaczki wielowyciągowej) oraz wielu innych, bardzo wartościowych materiałów szkoleniowych!
Zapraszamy również na szkoleniowe i towarzyskie, zagraniczne wyjazdy:
- szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Chorwacji (5dni + 2dni w Austrii – 1 w drodze do celu, 1 w drodze powrotnej) dla osób po pełnym kursie skałkowym: 15-21 października 2023!
- towarzyski wyjazd na wspinanie sportowe do Słowenii (Osp) i Chorwacji (Kompanj): 13-16 marca 2024
- szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Chorwacji (5dni + 2dni w Austrii – 1 w drodze do celu, 1 w drodze powrotnej) dla osób po pełnym kursie skałkowym: 14-20 kwietnia 2024
- towarzyski wyjazd na wspinanie sportowe do Francji (Céüse): 24 sierpnia – 1 września 2024
- szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Austrii (4 dni – Peilstein, Höllental oraz Hohe Wand): 25-28 września 2024
- szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Chorwacji (5dni + 2dni w Austrii – 1 w drodze do celu, 1 w drodze powrotnej) dla osób po pełnym kursie skałkowym: 6-12 października 2024
Dzięki połączeniu wysokich kwalifikacji naszych instruktorów oraz bogatego doświadczenia z prawdziwą pasją, wszystkie nasze kursy są wyjątkowe. Mówimy to z czystym sumieniem, tym bardziej jeżeli chodzi o naszą szkołę wspinania :) Kursy wspinaczkowe organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu to kompendium wiedzy nt. zasad bezpieczeństwa i wszystkich innych kwestii, umożliwiających czerpanie przyjemności z tej niezwykłej dyscypliny sportu. Wprowadzamy krok po kroku w świat wspinaczki – od wspinaczki halowej po wspinaczkę skałkową, zapewniając wsparcie na różnych etapach tej wyjątkowej przygody – od zakupu sprzętu, poprzez efektywne i ciekawe zajęcia, wsparcie różnorodnymi materiałami szkoleniowymi do propozycji wspólnych wyjazdów szkoleniowych, sportowych czy rekreacyjnych. Uczestnictwo w kursach wspinaczkowych organizowanych przez Polską Szkołę Alpinizmu, gwarantuje uzyskanie przez kursantów kompleksowych umiejętności w zakresie poruszania się w terenie skałkowym. Nasze szkolenia skierowane są zarówno do osób pozbawionych jakiegokolwiek wspinaczkowego doświadczenia lub tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę o wspinaczce skalnej. Bardzo doświadczeni i oddani wspinaczce skałkowej instruktorzy, otoczą Was profesjonalną opieką oraz odpowiedzą na wszystkie pytania. Ponieważ sami przez to przeszli, są w stanie również pomóc i Wam w przełamywaniu różnych barier, czy to związanych z lękiem wysokości i przestrzeni, czy lataniem we wspinaczce z dolną asekuracją.
Proponujemy dwa rodzaje kursów skałkowych – kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych oraz pełny (dawniej podstawowy kurs skałkowy). Czterodniowy kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych wyposaża we wszystkie niezbędne umiejętności, oraz wiedzę potrzebną do bezpiecznego uprawiania wspinaczki z dolną asekuracją, po drogach wspinaczkowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Jest naturalną kontynuacją kursu wspinaczki na sztucznej ścianie, lub propozycją dla osób, które już się wspinają w skałach, ale chciałyby robić to bezpieczniej lub efektywniej. Z kolei sześciodniowy pełny kurs skałkowy (dawniej podstawowy kurs skałkowy), obejmuje swoim zakresem wspinaczkę zarówno na drogach ubezpieczonych, jak i na tych, na których samemu zakłada się punkty asekuracyjne. Przed rozpoczęciem tego typu kursu, wymagamy wcześniej uczestnictwa w kursie wspinaczki na sztucznej ścianie lub po drogach ubezpieczonych, czy po prostu posiadania umiejętności wspinaczki i asekuracji z górną oraz dolną protekcją – podstawowy kurs skałkowy okaże się wtedy dużo bardziej efektywny a jego program możliwy do zrealizowania w założonym czasie. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące poszczególnych rodzajów kursów. Ramowe programy szkoleń pomogą w zorientowaniu się w poruszanych zagadnieniach.
Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
Warunki uczestnictwa w kursie skałkowym po drogach ubezpieczonych: kurs wspinaczkowy po drogach ubezpieczonych kierowany jest do osób pełnoletnich oraz po ukończeniu szesnastego roku życia za zgodą rodziców.
Czas trwania: 4 dni.
Cena kursu: 990zł/osoba (1 instruktor na max 4 osoby)
Ramowy program kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych:
- Zagrożenia terenu skalnego oraz przedstawienie zasad bezpieczeństwa.
- Podstawowe informacje o sprzęcie wspinaczkowym, jego najważniejszych parametrach, oznaczeniach atestów, prawidłowym zastosowaniu, a także na co zwracać uwagę podczas zakupu i użytkowania, oraz jak sprawdzać stan sprzętu i kiedy wymienić go na nowy. Liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe, kaski, a także akcesoria: magnezja, woreczek.
- Rozgrzewka wspinaczkowa.
- Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym;dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu.
- Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.
- Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny.
- Technika wspinania i wykorzystanie technik wspinaczkowych podczas wspinaczki skalnej: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.
- Podstawy technik linowych: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie – gotowe stanowiska zjazdowe; opcjonalnie zjazd z pośrednim stanowiskiem.
- Trening wyrównawczy.
- Skale trudności używane w skałkach.
- Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.
Po pozytywnym zaliczeniu całego szkolenia, na mailowy wniosek absolwenta, wydajemy stosowne, zalaminowane zaświadczenie o ukończeniu kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych w formacie A4, wraz z jego programem.
Pełny kurs skałkowy (dawniej – podstawowy kurs skałkowy)
Warunki uczestnictwa w pełnym kursie skałkowym: kurs wspinaczkowy zwany dawniej podstawowym kursem skałkowym, kierowany jest do osób pełnoletnich oraz, za zgodą rodziców, dla tych, które ukończyły szesnasty rok życia.
Czas trwania: 6 dni.
Cena kursu: 1490 zł/osoba (1 instruktor na max 4 osoby)
Ramowy program pełnego (dawniej podstawowego) kursu skałkowego:
- Podstawowe informacje o sprzęcie (najważniejsze parametry, oznaczenia atestów, zastosowanie, prawidłowe użycie, na co zwracać uwagę, sprawdzanie stanu i kiedy wymienić na nowy): liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe i kaski oraz akcesoria: magnezja, woreczek
- Teoria asekuracji
- Zjazdy i wychodzenie po linie
- Formacje skalne
- Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa oraz pierwsza pomoc
- Style we wspinaczce skałkowej, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe
- Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania; zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia
- Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.
- Rozgrzewka wspinaczkowa
- Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.); wykorzystanie punktów naturalnych; łączenie punktów asekuracyjnych, kontrowanie kości; budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich; właściwe rozmieszczanie punktów przelotowych; prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej; opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej; opuszczanie partnera na linie; uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera; wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu
- Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego
- Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny
- Technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania
- Techniki linowe: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie; zakładanie stanowisk zjazdowych; przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu; zjazd ze stanowiskiem pośrednim; rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych w trakcie zjazdu; wychodzenie po linie (prusikowanie)
- Trening wyrównawczy
Po pozytywnym zaliczeniu całego szkolenia, na mailowy wniosek absolwenta, wydajemy stosowne, zalaminowane zaświadczenie o ukończeniu kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych w formacie A4, wraz z jego programem.
Poniżej zestawienie wybranych, wartościowych oraz bogato ilustrowanych materiałów szkoleniowych, które udostępniamy po zapisaniu się na nasze kursy skałkowe:
- O sztucznych ścianach wspinaczkowych, rodzajach asekuracji i wielu innych aspektach związanych ze wspinaczką halowa
- Najciekawsze sztuczne obiekty wspinaczkowe w Polsce
- Szczegółowo o wspinaczce na wędkę – prawidłowa technika wykonania oraz typowe błędy
- Krótkie filmy szkoleniowe dotyczące wspinaczki na wędkę oraz wspinaczki z dolną asekuracją
- Podstawowe i ponadpodstawowe węzły używane we wspinaczce
- Podstawowe i ponadpodstawowe stanowiska używane we wspinaczce skalnej
- O sprzęcie wspinaczkowym (liny, uprzęże, karabinki, taśmy, ekspresy, przyrządy asekuracyjne, kaski, buty wspinaczkowe oraz akcesoria – magnezja, woreczki na magnezję, kij do wpinek, crash pad i okulary do asekuracji)
- Normy etyczne i niebezpieczeństwa wspinaczki
- Siła uderzenia – teoria i praktyka
- Filmy z testów sprzętu i prezentujących różne, często nieuświadomione zagrożenia
- Bardzo obszerna prezentacja o technice wspinania, zawierająca wiadomości nt. makro- i mikro rzeźby ściany, ogólne zasady jak wspinać się prawidłowo technicznie, różne technik wspinaczkowych a także wiele przydatnych ćwiczeń
- Filmy prezentujące różne techniki oraz ćwiczenia
- Podstawowe informacje nt. rozgrzewki wspinaczkowej oraz przykładowe ćwiczenia
- Najtrudniejsze drogi i buldery na świecie, najtrudniejsze drogi w Polsce oraz porównanie skal wspinaczkowych
- Jak zorganizować wyprawę w skały
- Opis różnych popularnych rejonów w Europie
- Najpopularniejsze rejony wspinaczkowe w Polsce (w tym również Przełom Białki, Rudawy Janowickie, rejony wspinaczkowe u podnóża Tatr, Podkarpackie piachy, rejony wspinaczkowe dobre na upalne dni oraz alternatywne aktywności w dni restowe/brak pogody)
- Specyfika wspinaczki w piaskowcu
- Historia wspinaczki
- Co powinno znaleźć się w plecaku wspinacza sportowego
- Konkurencje sportowe we wspinaczce
- System szkolenia wspinaczkowego w Polsce
- Trenażery wspinaczkowe
- Wspinaczka górska – pierwsze kroki
- Ćwiczenia rozciągające dla wspinaczy
- Najczęstsze kontuzje wspinaczkowe i ich zapobieganie
- Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Dodatkowo, po ukończonym kursie dodajemy do tego film instruktażowy, jak efektywnie prowadzić ciekawe, pożyteczne i „nowoczesne” rozgrzewki, a także nagrania wykładów dotyczących najpopularniejszych form wspinaczki oraz różnych rodzajów asekuracji, stylów oraz skal wspinaczkowych, norm etycznych, niebezpieczeństw wspinaczki + dostęp do unikatowych wideowarsztatów dot. wspinaczki z dolną asekuracją, a także przewiązywania przez stanowisko zjazdowe, zjazdu w wysokim przyrządzie, zjazdu z niepewnego punktu i schematu wspinaczki wielowyciągowej!