Kursy skałkowe
kurs po drogach ubezpieczonych (990zł/osoba)
- 26-29 maja 2025
- 23-26 czerwca 2025
- 28-31 lipca 2025
pełny kurs skałkowy (1490zł/osoba)
- 26-31 maja 2025
- 23-28 czerwca 2025
- 28 lipca – 2 sierpnia 2025
kurs wspinaczki wielowyciągowej oraz na własnej asekuracji dla osób po kursie po drogach ubezpieczonych (990zł/osoba)
- 28-31 maja 2025
- 25-28 czerwca 2025
- 30 lipca – 2 sierpnia 2025
w cenie każdego ww. kursu, dostęp do unikatowych wideowarsztatów dot. wspinaczki z dolną asekuracją (a także przewiązywania przez stanowisko zjazdowe, zjazdu w wysokim przyrządzie i zjazdu z niepewnego punktu oraz wielu innych (wymienionych częściowo na dole strony), bardzo wartościowych materiałów szkoleniowych!
Osoby, które ukończyły u nas pełny kurs skałkowy, zapraszamy na zagraniczne warsztaty wyjazdowe:
- szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Chorwacji (5dni + 2dni w Austrii – 1 w drodze do celu, 1 w drodze powrotnej): 11-17 maja 2025
- szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Austrii (4 dni – Peilstein, Höllental oraz Hohe Wand): 2-5 lipca 2025
- szkoleniowy wyjazd na wspinanie wielowyciągowe do Chorwacji (5dni + 2dni w Austrii – 1 w drodze do celu, 1 w drodze powrotnej): 28 września – 4 października 2025
Dzięki połączeniu wysokich kwalifikacji naszych instruktorów oraz bogatego doświadczenia z prawdziwą pasją, wszystkie nasze kursy są wyjątkowe. Mówimy to z czystym sumieniem, tym bardziej jeżeli chodzi o naszą szkołę wspinania :) Kursy wspinaczkowe organizowane przez Polską Szkołę Alpinizmu to kompendium wiedzy nt. zasad bezpieczeństwa i wszystkich innych kwestii, umożliwiających czerpanie przyjemności z tej niezwykłej dyscypliny sportu. Wprowadzamy krok po kroku w świat wspinaczki – od wspinaczki halowej po wspinaczkę skałkową, zapewniając wsparcie na różnych etapach tej wyjątkowej przygody – od zakupu sprzętu, poprzez efektywne i ciekawe zajęcia, wsparcie różnorodnymi materiałami szkoleniowymi do propozycji wspólnych wyjazdów szkoleniowych, sportowych czy rekreacyjnych. Uczestnictwo w kursach wspinaczkowych organizowanych przez Polską Szkołę Alpinizmu, gwarantuje uzyskanie przez kursantów kompleksowych umiejętności w zakresie poruszania się w terenie skałkowym. Nasze szkolenia skierowane są zarówno do osób pozbawionych jakiegokolwiek wspinaczkowego doświadczenia lub tych, którzy posiadają już podstawową wiedzę o wspinaczce skalnej. Bardzo doświadczeni i oddani wspinaczce skałkowej instruktorzy, otoczą Was profesjonalną opieką oraz odpowiedzą na wszystkie pytania. Ponieważ sami przez to przeszli, są w stanie również pomóc i Wam w przełamywaniu różnych barier, czy to związanych z lękiem wysokości i przestrzeni, czy lataniem we wspinaczce z dolną asekuracją.
Proponujemy dwa rodzaje kursów skałkowych – kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych oraz pełny (dawniej podstawowy kurs skałkowy). Czterodniowy kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych wyposaża we wszystkie niezbędne umiejętności, oraz wiedzę potrzebną do bezpiecznego uprawiania wspinaczki z dolną asekuracją, po drogach wspinaczkowych wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Jest naturalną kontynuacją kursu wspinaczki na sztucznej ścianie, lub propozycją dla osób, które już się wspinają w skałach, ale chciałyby robić to bezpieczniej lub efektywniej. Z kolei sześciodniowy pełny kurs skałkowy (dawniej podstawowy kurs skałkowy), obejmuje swoim zakresem wspinaczkę zarówno na drogach ubezpieczonych, jak i na tych, na których samemu zakłada się punkty asekuracyjne. Przed rozpoczęciem tego typu kursu, wymagamy wcześniej uczestnictwa w kursie wspinaczki na sztucznej ścianie lub po drogach ubezpieczonych, czy po prostu posiadania umiejętności wspinaczki i asekuracji z górną oraz dolną protekcją – podstawowy kurs skałkowy okaże się wtedy dużo bardziej efektywny a jego program możliwy do zrealizowania w założonym czasie. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące poszczególnych rodzajów kursów. Ramowe programy szkoleń pomogą w zorientowaniu się w poruszanych zagadnieniach.
Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
Warunki uczestnictwa w kursie skałkowym po drogach ubezpieczonych: kurs wspinaczkowy po drogach ubezpieczonych kierowany jest do osób pełnoletnich oraz po ukończeniu szesnastego roku życia za zgodą rodziców (i pod ich opieką po zajęciach). Czas trwania: 4 dni. Cena kursu: 990zł/osoba (1 instruktor na max 4 osoby)
Ramowy program kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych:
- Zagrożenia terenu skalnego oraz przedstawienie zasad bezpieczeństwa.
- Podstawowe informacje o sprzęcie wspinaczkowym, jego najważniejszych parametrach, oznaczeniach atestów, prawidłowym zastosowaniu, a także na co zwracać uwagę podczas zakupu i użytkowania, oraz jak sprawdzać stan sprzętu i kiedy wymienić go na nowy. Liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe, kaski, a także akcesoria: magnezja, woreczek.
- Rozgrzewka wspinaczkowa.
- Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym;dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu.
- Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.
- Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny.
- Technika wspinania i wykorzystanie technik wspinaczkowych podczas wspinaczki skalnej: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.
- Podstawy technik linowych: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie – gotowe stanowiska zjazdowe; opcjonalnie zjazd z pośrednim stanowiskiem.
- Trening wyrównawczy.
- Skale trudności używane w skałkach.
- Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.
Pełny kurs skałkowy (dawniej – podstawowy kurs skałkowy)
Warunki uczestnictwa w pełnym kursie skałkowym: kurs wspinaczkowy zwany dawniej podstawowym kursem skałkowym, kierowany jest do osób pełnoletnich oraz, za zgodą rodziców (i pod ich opieką po zajęciach), dla tych, które ukończyły szesnasty rok życia.
Czas trwania: 6 dni.
Cena kursu: 1490 zł/osoba (1 instruktor na max 4 osoby)
Ramowy program pełnego (dawniej podstawowego) kursu skałkowego:
- Podstawowe informacje o sprzęcie (najważniejsze parametry, oznaczenia atestów, zastosowanie, prawidłowe użycie, na co zwracać uwagę, sprawdzanie stanu i kiedy wymienić na nowy): liny, repsznury i taśmy; uprzęże biodrowe; karabinki i ekspresy; przyrządy asekuracyjne; stałe punkty asekuracyjne; buty wspinaczkowe i kaski oraz akcesoria: magnezja, woreczek
- Teoria asekuracji
- Zjazdy i wychodzenie po linie
- Formacje skalne
- Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa oraz pierwsza pomoc
- Style we wspinaczce skałkowej, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe
- Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania; zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia
- Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.
- Rozgrzewka wspinaczkowa
- Zasady asekuracji: asekuracja górna (ubieranie uprzęży, wykorzystanie gotowego stanowiska a także założenie własnego, wiązanie się liną, wpinanie liny w przyrząd asekuracyjny, wzajemna kontrola przed rozpoczęciem wspinaczki, obsługa przyrządu oraz półwyblinki z karabinkiem HMS, komendy wspinaczkowe, opuszczanie na ziemię); asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki, nauka odpadnięć i wyłapywania lotów, właściwa postawa asekurującego, uwalnianie się z agrafki); blokowanie przyrządu węzłem flagowym; przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania; dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go; samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.); wykorzystanie punktów naturalnych; łączenie punktów asekuracyjnych, kontrowanie kości; budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich; właściwe rozmieszczanie punktów przelotowych; prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej; opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej; opuszczanie partnera na linie; uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera; wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu
- Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego
- Węzły i ich zastosowanie: ósemka pojedyncza, ósemka powrotna, podwójna ósemka, ósemka równoległa, kluczka, stoper, półwyblinka, wyblinka, flagowy, węzły zaciskowe. Zwijanie i przenoszenie liny
- Technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni; ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna; wspinaczka statyczna i dynamiczna; zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania
- Techniki linowe: zjazdy na linie w wysokim przyrządzie; zakładanie stanowisk zjazdowych; przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu; zjazd ze stanowiskiem pośrednim; rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych w trakcie zjazdu; wychodzenie po linie (prusikowanie)
- Trening wyrównawczy
Poniżej zestawienie wybranych, wartościowych oraz bogato ilustrowanych materiałów szkoleniowych, które udostępniamy po zapisaniu się na nasze kursy skałkowe:
- O sztucznych ścianach wspinaczkowych, rodzajach asekuracji i wielu innych aspektach związanych ze wspinaczką halowa
- Najciekawsze sztuczne obiekty wspinaczkowe w Polsce
- Szczegółowo o wspinaczce na wędkę – prawidłowa technika wykonania oraz typowe błędy
- Krótkie filmy szkoleniowe dotyczące wspinaczki na wędkę oraz wspinaczki z dolną asekuracją
- Podstawowe i ponadpodstawowe węzły używane we wspinaczce
- Podstawowe i ponadpodstawowe stanowiska używane we wspinaczce skalnej
- O sprzęcie wspinaczkowym (liny, uprzęże, karabinki, taśmy, ekspresy, przyrządy asekuracyjne, kaski, buty wspinaczkowe oraz akcesoria – magnezja, woreczki na magnezję, kij do wpinek, crash pad i okulary do asekuracji)
- Normy etyczne i niebezpieczeństwa wspinaczki
- Siła uderzenia – teoria i praktyka
- Filmy z testów sprzętu i prezentujących różne, często nieuświadomione zagrożenia
- Bardzo obszerna prezentacja o technice wspinania, zawierająca wiadomości nt. makro- i mikro rzeźby ściany, ogólne zasady jak wspinać się prawidłowo technicznie, różne technik wspinaczkowych a także wiele przydatnych ćwiczeń
- Filmy prezentujące różne techniki oraz ćwiczenia
- Podstawowe informacje nt. rozgrzewki wspinaczkowej oraz przykładowe ćwiczenia
- Najtrudniejsze drogi i buldery na świecie, najtrudniejsze drogi w Polsce oraz porównanie skal wspinaczkowych
- Jak zorganizować wyprawę w skały
- Opis różnych popularnych rejonów w Europie
- Najpopularniejsze rejony wspinaczkowe w Polsce (w tym również Przełom Białki, Rudawy Janowickie, rejony wspinaczkowe u podnóża Tatr, Podkarpackie piachy, rejony wspinaczkowe dobre na upalne dni oraz alternatywne aktywności w dni restowe/brak pogody)
- Specyfika wspinaczki w piaskowcu
- Historia wspinaczki
- Co powinno znaleźć się w plecaku wspinacza sportowego
- Konkurencje sportowe we wspinaczce
- System szkolenia wspinaczkowego w Polsce
- Trenażery wspinaczkowe
- Wspinaczka górska – pierwsze kroki
- Ćwiczenia rozciągające dla wspinaczy
- Najczęstsze kontuzje wspinaczkowe i ich zapobieganie
- Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Dodatkowo, po ukończonym kursie dodajemy do tego film instruktażowy nt. ciekawych, pożytecznych i „nowoczesnych” rozgrzewek, a także nagrania wykładów dotyczących najpopularniejszych form wspinaczki oraz różnych rodzajów asekuracji, stylów oraz skal wspinaczkowych, norm etycznych i niebezpieczeństw wspinaczki. Od 2024 roku, każdy/a absolwent/ka jednego z naszych kursów skałkowych, otrzymuje bezpłatny dostęp do unikatowych wideowarsztatów dot. wspinaczki z dolną asekuracją, a także przewiązywania przez stanowisko zjazdowe, zjazdu w wysokim przyrządzie i zjazdu z niepewnego punktu!